Autor: Małgorzata Iwuć W: Skarpetki Data: 2019-03-21 Komentarze: 0 Wyświetleń: 1534

Załóż je dziś! 21 marzec

Zazwyczaj kolorowe skarpetki zakładam bez okazji, bo po prostu bardzo to lubię. Okazuje się jednak, że jest jeden wyjątkowy dzień w roku, kiedy to jakie skarpetki wybiorę, nabiera specjalnego znaczenia.

21 marca

D

Nie mam wcale na myśli pierwszego dnia wiosny ani wypadającego wtedy Dnia Wagarowicza, chociaż oczywiście szalony strój na pewno pomaga wyrazić radość z powodu tych kilku dodatkowych godzin „wolności”. Nie mówię też o kolejnym święcie, które także idealnie tu pasuje, czyli o Międzynarodowym dniu Kolorów.

Takie skarpetki jak pizza czy sushi będą perfekcyjne na 21 marca z innego powodu. Właśnie wtedy obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa.

D

Co to ma ze sobą wspólnego?

D

Zanim do tego dojdę, sądzę, że bardzo ciekawa jest geneza wyboru tej właśnie daty, która przecież ma już tyle znaczeń nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Nie każdy wie, ale inna nazwa tej choroby genetycznej to trisomia 21. Każdy człowiek ma 46 chromosomów ułożonych w 23 pary. Są one odpowiedzialne za to, jak wygląda nasze DNA. Osoby, u których rozpoznano zespół Downa, są wyjątkowe, ponieważ dwudziesta pierwsza para ich chromosomów posiada jeden dodatkowy, co razem daje trzy. Jest to przyczyna występowania związanych z zespołem Downa unikalnych cech i wyglądu. 21 marca (21.03) to nic innego jak odniesienie do tej właśnie genetycznej modyfikacji w materiale DNA.

D

Skarpetki do zadań specjalnych

D

Chociaż to święto po raz pierwszy pojawiło się w kalendarzu w 2006 roku, dopiero 7 lat później dodano do niego ten wesoły akcent barwnych skarpetek. Jak to w ogóle się łączy? Otóż chodzi o kształt – skarpetki przypominają chromosomy.

 G

G

Niektórzy zakładają tego dnia skarpetki nie do pary lub nawet trzy sztuki jako symbol trzech chromosomów. Jeśli zaś chodzi o to, dlaczego mają być jak najbardziej kolorowe, to sprawa jest prosta. Skarpetki mają zwracać sobą uwagę na wydarzenie, którego dotyczą. Mają być tym czymś, co sprawi, że inni się zainteresują i dzięki temu też dowiedzą więcej na ten temat. Chociaż sytuacja od lat się poprawia, niestety osoby z zespołem Downa nie zawsze spotykają się z akceptacją. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby coraz większa część społeczeństwa była świadoma, czym zespół Downa jest oraz jacy ludzie z zespołem Downa są. A przecież są wspaniali.

H

Podziel się ze światem

H

Ja zakładam dziś moją kolorową tortillę. Ty też wybierz najbardziej szalone skarpetki, jakie masz w szufladzie i kiedy ktoś zaintrygowany Cię o nie zapyta, opowiedz mu, jaki mamy dzień. Każdy krok w dobrą stronę się liczy, a szczególnie ten kolorowy!

g

~ Monia

H

Komentarze

Zostaw swój komentarz